Мерчандайзинг в магазині продуктів. Збільшення продаж до 30%

20 April 2021 / ABM Shelf

Мерчандайзинг в магазине продуктов

Мерчандайзинг у магазині продуктів – та область, де досі «плавають» власники навіть великих маркетів, не кажучи про тих, хто тримає невеликий магазин продуктів. Так, при викладанні товарів дотримуються основ угруповання, але без урахування правил візуального мерчандайзингу. Розташування вітрин, прилавків, стелажів і кас найчастіше незручне для покупців, а саме зручність – один із факторів популярності магазину. Уникнути помилок, підвищити оборот без додаткових витрат, допоможуть основи мерчандайзингу в магазині продуктів.

Ви дізнаєтеся:

Що таке мерчандайзинг?

У перекладі це поняття означає «мистецтво торгівлі». Насправді це набір методів, інструментів і технологій, які забезпечують підвищення продажів, збільшення попиту на певну групу товарів, збільшення потоку покупців у магазині шляхом ефективного представлення товарів.

За статистикою, застосовуючи правила мерчандайзингу у продуктових магазинах, можна підвищити продаж мінімум на 10%. При використанні принципів правильного розташування товарів, створення грамотної колірної гами продажу підвищуються ще на 25%, оскільки 2/3 рішень про покупку люди приймають безпосередньо в магазині (виняток - чоловік зі списком товарів, складеним дружиною).

Основи мерчандайзингу у магазині продуктів

Незважаючи на те, що за рівнем купівельного попиту продукти харчування поза конкуренцією завжди, використовувати основи мерчандайзингу в продуктовому магазині необхідно - якщо ви зацікавлені в підвищенні обороту. І незважаючи на те, що загальні принципи мерчандайзингу є універсальними, у сфері продуктів харчування є своя специфіка, яку потрібно враховувати:

 • Всі товари викладають етикеткою до покупця, щоб можна було відразу побачити найменування товару, торгову марку, ключові показники товару.
 • Не можна допускати порожнечі на стелажах та у вітринах.
 • Що менше термін придатності товару, то ближче до споживача він розташовується.
 • Поруч виставляють групи продуктів із однаковими умовами зберігання.
 • Використання відповідного торговельного обладнання.

Выпечка

Викладка випічки в магазині біля будинку

Слід зазначити, що на території СНД найкраще правила мерчандайзингу у продуктовому магазині освоїли супермаркети та мережеві продуктові магазини. Найгірші справи з невеликими магазинами «біля будинку», де основна проблема – обмеженість торгової площі.

Основи мерчандайзингу в магазині біля будинку

У невеликих торгових приміщеннях, як правило, все ще зберігається принцип торгівлі через прилавки. Тобто, продавець передає покупцю продукти, що його цікавлять. Це можна виправдати недоліком площі, але, якщо вона становить від 40м2, а ширина приміщення – від 480 см, цілком можливе переведення магазину на самообслуговування , за принципом супермаркетів

За статистикою, переведення на самообслуговування збільшує продаж у два-три рази, і витрати на переобладнання магазину повністю виправдовуються.

Викладення на обмеженому просторі магазину біля будинку

Викладка на обмеженому просторі магазину біля будинку

Звичайно, мерчандайзинг у продуктовому магазині біля будинку суворо індивідуальний. І тут не обійтися без грамотного чіткого планування, інакше замість ефективного використання простору, збільшення обороту можна отримати лише збитки та невдоволення покупців.

Щоб детальніше вивчити нюанси мерчандайзингу в магазинах біля будинку, можете почитати статтю.

Принципи мерчандайзингу в продуктових магазинах

Розглянемо загальні принципи та правила мерчандайзингу для магазину продуктів – вони працюють у всіх випадках.

Організація торгового простору

Мерчандайзинг продуктових магазинів починається із планування торгового залу. І в даному випадку розміщення обладнання, організацію зон варто проводити за методом імпульсних покупок. Саме він буде найефективнішим, оскільки близько80% продуктів харчування люди купують під впливом миттєвого бажання, тобто імпульсу.

Цей метод заснований на класифікації продуктів харчування. Вони поділяються на необхідні, обдумані та імпульсивні.

 • У першу групу входять продукти зі списку, ті, за якими прийшли в магазин.
 • На другу – товари, які розглядаються до покупки, «але не цього разу».
 • Третя група представлена продуктами, які купуються спонтанно, без попереднього обмірковування.

При цьому той самий вид продуктів перебуватиме в різних групах, оскільки специфіка магазинів різна. Наприклад, молоко – товар першої групи у молочному магазині, але в супермаркеті воно переходить до другої групи, а в невеликій крамничці біля будинку – навіть у третю.

Тому основи мерчандайзингу у продуктовому магазині мають на увазі таке планування залу, при якому формуються три зони. Праворуч від входу знаходиться зона адаптації. Тут викладають товари, які стосуються першої групи (обдумані) – асортимент залежить від специфіки магазину. Тут же викладають продукти, які не вимагають особливої концентрації уваги, «нейтральні» товари, подібні до питної води.

Зону, що залишилася, ділять на дві частини. Далека від входу – зона купівлі. Тут знаходяться «цільові» продукти, тобто найбільш популярні, заради яких покупці і приходять саме до цього магазину.

Ближче до каси знаходиться зона повернення. Саме тут знаходяться продукти імпульсного попиту, включаючи недорогі продукти, дрібні солодощі, жуйки тощо. Тут же мають акційні товари.

Щоб використовувати та підготувати дані для аналізу мерчандайзингу в магазині продуктів, доцільно провести дослідження для визначення груп продуктів з асортименту. Дослідження проводять методом опитування покупців – запитують, що вони збираються купити у цьому магазині. Отримані відповіді обробляють, одержують групу «необхідних» товарів. Дані порівнюють із результатами продажів – отримують групу обдуманих та імпульсивних покупок. Розрахунок частки імпульсних покупок здійснюється за формулою:

D=(N1-N2)/N1

У цій формулі D це загальна частка імпульсивних товарів,

N1 – загальна кількість найменувань, куплених за розрахунковий період,  

N2 – кількість запланованих товарів.

Якщо D дорівнює або перевищує 45% або 0,45, це означає, що імпульсні товари є стійким джерелом прибутку магазину.

Правильне викладання товарів

Види викладки – один із ефективних інструментів мерчандайзингу. Саме завдяки викладанню здійснюється ефективне, привабливе, що стимулює до купівлі уявлення товарів. Розрізняють такі види викладки:

 • Вертикальне розташування. У даному випадку товари одного виду мають у своєму розпорядженні по вертикалі.
 • Горизонтальне розташування. Принцип той самий, але товари розміщують по довжині стелажу.
 • Блочний. Для кожної позиції конкретного бренду формується окремий блок.
 • На окремому стенді або дисплейна викладка. Спосіб застосовують підвищення продажів конкретної позиції, залучення уваги до акційним продуктам.
 • «Навалом». Використовується для привернення уваги покупця до певного виду товарів за рахунок ефекту масштабу.

Докладніше про викладанні товарів.

Викладка в продуктовому магазині

Приклад викладки у продуктовому магазині

Створення правильного настрою в магазині

Атмосфера у продуктовому магазині формується не лише за рахунок кваліфікації та ввічливості касирів та консультантів – велике значення має візуальне оформлення, освітлення, звуковий супровід та навіть запахи.

1. Кольори 

Для обробки залу використовують нейтральні теплі відтінки. Але стелажі, рекламну продукцію, інформаційні вивіски та покажчики краще робити жовтими, помаранчевими, червоними. Ці кольори життєрадісні, позитивні, стимулюють імпульсивну поведінку, відповідно, покупки. Для спеціалізованих відділів використовують відповідні, асоціативні кольори.

2. Освітлення

Світловий фон у магазині повинен відповідати природному денному освітленню. Покупець уникатиме темних кутів, тому потрібно подбати про рівномірне освітлення всього залу.

3. Звуковий супровід

Музичний фон входить до правил мерчандайзингу у продуктовому магазині. Переважно тиха нейтрально-життєрадісна музика, що налаштовує на позитивний лад.

4. Аромати

Є групи ароматів, рекомендованих для продуктових магазинів та супермаркетів, зазвичай вони відповідають специфіці відділу. Але є універсальні аромати – огірок, диня, кавун, грейпфрут, ненав'язливі свіжі та фруктові запахи.

5. POS-матеріали

Зручність покупок визначається і рекламною продукцією. Гарне оформлення цінників, стікери на підлозі, що вказують шлях до певної групи товарів, помітні вивіски над відділами, таблички з назвами товарів – все це спрощує навігацію, дозволяє виділити окремі групи продуктів відповідно підвищує лояльність покупців.

Побудова ефективної системи мерчандайзингу

Перелічені правила мерчандайзингу в магазині продуктів простіше реалізувати за допомогою функціоналу побудови планограми в ABM Shelf. Планограмою називають графічну схему викладки, де відображається розстановка конкретних товарів на конкретних стелажах. У програму можна закласти реальне розташування торгового обладнання, відтворити його параметри, навіть колір та текстуру полиць.

Те ж стосується і планування торгового залу – ще до його оформлення можна оцінити грамотність розміщення вітрин та стелажів, ефективність освітлення, зручність пересування між секціями, змоделювати потоки покупців. ABM Shelf – зручний та багатофункціональний інструмент, за допомогою якого легко здійснити більшу частину процесів у мерчандайзингу.

Система ABM Shelf для продуктового магазину

Система ABM Shelf для продуктових магазинів

ABM Shelf logo
Компанія
Користувачам
Соцмережі